" />

Mirsevini ne Portalin Informativ te Futbollit

Click here to edit subtitle

Ndeshje  Live

Live Video

Motorsports
1340983800
29-06-2012 16:30 -
1341021600
03:00
USA NASCAR NASCAR
Volleyball
1341007200
29-06-2012 23:00 -
1341016200
01:30
France Volleyball France - Italy
Volleyball
1341007200
29-06-2012 23:00 -
1341016200
01:30
France Volleyball France - Italy
Volleyball
1341007200
29-06-2012 23:00 -
1341016200
01:30
France Volleyball France - Italy (Unibet TV)
Volleyball
1341007200
29-06-2012 23:00 -
1341016200
01:30
France Volleyball France - Italy (Bet365 Video)
Basketball
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341018000
02:00
Lithuania International Friendly Matches Lithuania - Great Britain
Basketball
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341021600
03:00
USA WNBA Connecticut Sun at Washington Mystics
Other
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341018000
02:00
USA Softball World Cup of Softball
Other
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341018000
02:00
USA Softball World Cup of Softball
Other
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341018000
02:00
USA Softball World Cup of Softball
Other
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341025200
04:00
USA X Games X Games 18
UFC Fighting
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341021600
03:00
USA WWE WWE Friday Night Smackdown
UFC Fighting
1341010800
30-06-2012 00:00 -
1341021600
03:00
USA WWE WWE Friday Night Smackdown

Video Today

Football
1341014400
30-06-2012 01:00 -
1341021600
03:00
Brasil Serie B Brasil America FC - Guarani
Football
1341014400
30-06-2012 01:00 -
1341021600
03:00
Brasil Serie B Brasil ASA - ABC FC
Football
1341014400
30-06-2012 01:00 -
1341023400
03:30
USA MLS Kansas City Wizards - Chicago Fire SC
Volleyball
1341016200
30-06-2012 01:30 -
1341025200
04:00
USA Volleyball USA - South Korea
Volleyball
1341016200
30-06-2012 01:30 -
1341025200
04:00
USA Volleyball USA - South Korea (Unibet TV)
Volleyball
1341016200
30-06-2012 01:30 -
1341025200
04:00
USA Volleyball USA - South Korea (Bet365 Video)
Boxing
1341018000
30-06-2012 02:00 -
1341032400
06:00
Russia Boxing Ruslan Provodnikov - Jose Reynoso
Other
1341027900
30-06-2012 04:45 -
1341038700
07:45
Australia Australian Football League Collingwood FC vs. Fremantle
Other
1341029400
30-06-2012 05:10 -
1341040200
08:10
Australia Australian Football League Adelaide Crows vs. Richmond Tigers
Volleyball
1341030600
30-06-2012 05:30 -
1341079200
19:00
Russia Swatch Beach Volley World Tour FIVB Beach Volleyball World Cup Olympic Qualification
Volleyball
1341030600
30-06-2012 05:30 -
1341079200
19:00
Russia Swatch Beach Volley World Tour FIVB Beach Volleyball World Cup Olympic Qualification (Bet365 Video)
Volleyball
1341030600
30-06-2012 05:30 -
1341079200
19:00
Russia Swatch Beach Volley World Tour FIVB Beach Volleyball World Cup Olympic Qualification (Unibet TV)
Snooker
1341037800
30-06-2012 07:30 -
1341070200
16:30
China World Snooker World Snooker Wuxi Classic
Snooker
1341037800
30-06-2012 07:30 -
1341070200
16:30
China World Snooker World Snooker Wuxi Classic (Bet365 Video)
Snooker
1341037800
30-06-2012 07:30 -
1341070200
16:30
China World Snooker World Snooker Wuxi Classic (Unibet TV)
Tennis
1341052200
30-06-2012 11:30 -
1341089940
21:59
England Grand Slams Wimbledon
Tennis
1341052200
30-06-2012 11:30 -
1341089940
21:59
England Grand Slams Wimbledon (All Courts)
Tennis
1341052200
30-06-2012 11:30 -
1341089940
21:59
England Grand Slams Wimbledon (Order of Play)
Tennis
1341052200
30-06-2012 11:30 -
1341089940
21:59
England Grand Slams Wimbledon (Live Scores)
Tennis
1341052200
30-06-2012 11:30 -
1341089940
21:59
England Grand Slams Wimbledon (Bet365 Video)
Tennis
1341052200
30-06-2012 11:30 -
1341089940
21:59
England Grand Slams Wimbledon (Unibet TV)

Gjermania djeg Greqinë

Gjermania e ka shkatërruar Greqinë në çerekfinalen e dytë të Euro 2012, duke mposhtur fqinjin tonë jugor me rezultat të thellë 4:2.

Pjesa e parë filloi qetë, me Loew që bëri ndryshimet përkatëse në formacion. Mario Gomez filloi ndeshjen në pankinë, kurse grekët filluan sfidën pa kapitenin e suspenduar Karagounis.
 
Gjermania pas pesë minutave të para të lojës fillon të bëjë presion. Është tentimi i Khediras ai  që  vuri në sprovë portierin Sifakis, i cili me këtë rast u lëndua.
 
Sifakis vazhdoi takimin, por kokëçarjet për të vazhduan, pasi ishte Klose ai që përpak nuk arriti të kalojë në epërsi Gjermaninë pas 20 minutave lojë dhe tentimet e gjermanëve vazhduan edhe më tej me Ozil dhe Reus, që dështuan të gjejnë portën.
 
Grekët nga ana tjetër u mbyllën sikurse në Termopilet ndaj persianëve, por përkundër kësaj, rrezikshëm me një goditje u shfaq Sotir Nini.
 
I lodhur nga mbrojtja e ngjeshur greke, shpërtheu kapiteni i Gjermanisë, Philipp Lahm, i cili nga distanca me një goditje fantastike fotografoi portierin Sifakis për 1-0 (39') dhe epërsinë e Gjermanisë pas pjesës së parë.
Pas pjesës së parë të ngurtë, gjermanët finalizuan gjithçka në pjesën e dytë. Sidoqoftë, u desh që Georgios Samaras të realizojë një gol për 1-1 (55’), në mënyrë që gjermanët të ndizen.
 
Por, vetëm pas gjashtë minutash një asistim të bukur në zonë e shfrytëzoi Sami Khedira për 2-1 (61’). Për mrekulli me kokë realizoi Miroslav Klose (68’) për 3-1.
 
Gjermania vazhdoi me presionin dhe nuk u ndal. Marco Reus me një goditje të fuqishme (74’), ia shkatërroi jetën portierit Sifakis, i cili edhe ashtu nuk ishte kërkah.
 
Në fund nga penaltia për 4-2 realizoi Salpingidis, por kjo nuk ndikoi asgjë në rezultatin përfundimtar.
 
Në vazhdim rezultati mbeti i pa ndryshuar dhe Gjermania mbylli me sukses ndeshjen me rezultat 4-2.
 
Gjermania në gjysmëfinale takohet me fituesin e duelit klasik, nga përballja Angli - Itali. 

 

Grupi A

 GREQIA
Kualifikimi

Greqia siguroi kualifikimin në Euro 2012 duke zënë pozitën e parë në Grupin F, ku krahas saj, bënin pjesë edhe Kroacia, Izraeli, Letonia, Gjeorgjia dhe Malta. Helenët grumbulluan 24 pikë (dy më shumë se vendi i dytë, Kroacia) nga shtatë fitore, tri barazime dhe asnjë humbje.

Rezultatet kualifikuese:

03.09.2010: Greqi 1-1 Gjeorgji
07.09.2010: Kroaci 0-0 Greqi
08.10.2010: Greqi 1-0 Letoni
12.10.2010: Greqi 2-1 Izrael
26.03.2011: Malta 0-1 Greqi
04.06.2011: Greqi 3-1 Malta
02.09.2011: Izrael 0-1 Greqi
06.09.2011: Letoni 1-1 Greqi
07.10.2011: Greqi 2-0 Kroaci
11.10.2011: Gjeorgji 1-2 Greqi

Statistika nga e kaluara në një Kampionat Evropian:

1960 Nuk është kualifikuar
1964 Nuk është kualifikuar
1968 Nuk është kualifikuar
1972 Nuk është kualifikuar
1976 Nuk është kualifikuar
1980 Faza grupore
1984 Nuk është kualifikuar
1988 Nuk është kualifikuar
1992 Nuk është kualifikuar
1996 Nuk është kualifikuar
2000 Nuk është kualifikuar
2004 Fitues
2008 Faza grupore
2012 Kualifikohet nga vendi i parë në grup

Padyshim se viti 2004 shënon një vit historik në futbollin grek. Në Euro 2004, Greqia triumfoi në finalen e Lisbonës kundër nikoqirit, Portugalisë, me rezultat 1-0. Ndërkaq, sa u përket turneve tjera evropiane, kjo është hera e katërt në histori që helenët arrijnë në fazën grupore.Trajneri – Fernando Santos

Edhe pse mori mbi supe një punë të vështirë pas dorëheqjes së Otto Rehhagel në vitin 2010, Santos është treguar mjaft i suksesshëm në angazhimin e tij të parë me një përfaqësuese duke mos regjistruar asnjë humbje në 17 ndeshjet e para.

Ish-trajneri i Portos, Benficas, AEK-ut e Panathinaikosit ka qenë i gatshëm të provojë lojtarë të rinj, madje ai ia siguroi debutimin portierit 17-vjeçar të Panathinaikosit, Stefanos Kapino.Kapiteni – Giorgos Karagounis

Mesfushori veteran ka kujtime të mira nga Kampionati Evropian i vitit 2004 dhe përvoja e tij do t’i ndihmojë që ta udhëheqë përfaqësuesen në turneun sivjetmë.

Ish-lojtari i Interit ka luajtur nën drejtimin e trajnerit Fernando Santos edhe te Benfica dhe Panathinaikosi, prandaj ai konsiderohet si lojtari kyç i Greqisë.Ylli i skuadrës – Vasilis Torosidis

Mbrojtësi i Olympiakosit ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve të mëdha evropiane, si Roma, Liverpool dhe Bayern Munich, falë formës së tij me klubin dhe përfaqësuesen.

Lojtari, i cili mund të luajë edhe si mbrojtës krahu edhe si mesfushor, në vitin 2010 u shpall lojtari grek i vitit, ndërsa interesimi i klubeve të mëdha flet për kualitetet e tij.

Hodgson debuton me fitore

Anglia ka regjistruar fitore prej 1-0 përballë Norvegjisë në Ullevaal Stadion të Oslos, në një ndeshje përgatitore për Euro 2012, e para e Tre Luanëve nën drejtimin e Roy Hodgson.Goli i vetëm në ndeshje u shënua në minutën e nëntë, ndërsa realizues ishte anësori i Manchester Unitedit, Ashley Young.
Formacioni startues i Anglisë: Green; Jones, Jagielka, Lescott, Baines; Milner, Gerrard, Parker, Downing; Young; Carroll.

Formacioni startues i Norvegjisë: Jarstein; Hogli, Demidov, Hangeland, Riise; Elyounoussi, Henriksen, Tettey, Pedersen, Braaten; Abdellaoue.

Euro 2012: A do të ketë befasi në eliminatore?

                                                                                           

Parashikimet e grupeve:

Grupi A: Gjermania dhe Turqia janë dy favoritët e grupit të parë. Derisa gjermanët mposhtën disi me zor Belgjikën, Turqia shkatërroi me rezultat 3-0 Kazakistanin. Nga ekipet që mund të befasojnë në këtë grup janë Austria dhe Belgjika.

Grupi B: Rusia, Irlanda dhe Sllovakia, që të tria e filluan me fitore kampanjën për kualifikim në Euro 2012, dhe lufta do të jetë e hapur në mes të të tre këtyre ekipeve.

Grupi C: Edhe në këtë grup janë tre ekipe të cilat do të luftojnë ngushtë për kualifikim në garën evropiane: Italia, Irlanda Veriore dhe Serbia. Italianët shihen si favoritë në grup, pavarësisht vështirësive që patën në takimin e parë ndaj Estonisë, ndërsa për pozitën e pritet të luftojnë dy ekipet tjera.

Grupi D: Grupi ku bën pjesë edhe Shqipëria, mund të jetë grupi më i paparashikueshëm. Bosnja dhe Franca janë parë si favorite, por fitorja e Bjellorusisë ndaj Francës e ka bërë edhe më të hapur garën. Rumania në anën tjetër po ashtu shihet si një ekip që mund të bëjë befasi, ndërsa pavarësisht dëshirës tonë, Shqipëria së bashku me Luksemburgun shihet si autsajder.

Grupi E: Holanda dhe Suedia janë favoritë të padiskutueshëm në grupin E, ku mund të befasojnë Hungaria. Finlanda, që është parë po ashtu si një pretendues për kualifikim, befasisht u mposht nga Moldavia në rundin e parë.

Grupi F: Kroacia dhe Izraeli fituan bindshëm në takimet e rundit të parë dhe janë favoritë për të qenë pjesë e garës evropiane pas dy vitesh. Greqia, e cila është parë po ashtu si favorite, nuk arriti të nxjerrë më shumë se një pikë në ndeshjen e parë si nikoqir i Gjeorgjisë, dhe tashmë shihet si autsajder.

Grupi G: Anglia fitoi bindshëm ndaj Bullgarisë me tre golat e Jermaine Defoe. Anglezët nuk parashihet ta kenë të vështirë kualifikimin në Euro 2012, ndërsa pritet të shoqërohen në finale nga Zvicra, e cila pushoi në rundin e parë të eliminatorëve. Befasia mund të vijë edhe Mali i Zi që po ashtu filloi kampanjën kualifikuese me fitore 1-0 ndaj Maltës.

Grupi H: Edhe pse befasisht u ndalua me barazim nga Qipro, Portugalia shihet favorite për t’u kualifikuar nga grupi H. Danimarka, e cila ishte e lirë në javën e parë, po ashtu pritet të kualifikohet. Befasi në këtë grup mund të jetë Norvegjia, e cila fitoi në ndeshjen e parë me rezultat minimal ndaj Islandës.

Grupi I: Spanja është favorit absolut në këtë grup. Kampionët e botës patën një sfidë të lehtë në javën e parë, duke mposhtur Lihtenshtajnin. Ata pritet të shoqërohen nga Republika Çeke, si të kualifikuarit e këtij grupi, por befasia mund të vijë edhe nga Skocia dhe Lituania, që po ashtu ndodhen në këtë grup.

Euro 2012: A do të ketë befasi në eliminatore?

Euro 2012,shqiperia perballe Frannces

Euro 2012, Shqipëria përballë Francës dhe Rumanisë

Në Varshavë është tërhequr shorti për Kampionatin Evropian të futbollit- Euro 2012, me ç’rast Shqipëria do të bëjë gara në Grupin D, që nga kundërhstarët e fortë ka Francën dhe Rumaninë.

Lista e plotë e grupeve:


Grupi A
Gjermania
Turqia
Austria
Belgjika
Kazakistani
Azerbajxhani


Grupi B
Rusia
Sllovakia
Irlanda
Maqedonia
Armenia
Andorra


Grupi C
Italia
Serbia
Irlanda Veriore
Sllovenia
Estonia
Ishujt Faro


Grupi D
Franca
Rumania
Bosnje-Hercegovina
Bjellorusia
Shqipëria
Luksemburgu


Grupi E
Holanda
Suedia
Finlanda
Hungaria
Moldavia
San Marino


Grupi F
Kroacia
Greqia
Izraeli
Letonia
Gjeorgjia
Malta


Grupi G
Anglia
Zvicra
Bullgaria
Uellsi
Mali i Zi


Grupi H
Portugalia
Danimarka
Norvegjia
Qiproja
Islanda


Grupi I
Spanja
Republika Çeke
Skocia
Lituania
Lihtenshtajni


Nëntë vendet e para të grupeve dhe vendi i dytë më i suksesshëm kualifikohen drejtpërdrejtë, ndërsa tetë vendet tjera të dyta do të luftojnë në ‘play-off’ për të siguruar biletat për në Poloni dhe Ukrainë. /Telegrafi/

Postuar: 13:22 / 7 Shkurt 2010 | RSS

Komento
Vërejtje: elninjho.webs.com e mban të drejtën e fshirjes së të gjitha komenteve që nuk i përmbahen temës së artikullit, kanë përmbajtje fyese ose përdoren për promovimin e faqeve të tjera. 
Ju falemnderit për mirëkuptim!
Foto: AP
F

 

Chat online