" />

Mirsevini ne Portalin Informativ te Futbollit

Click here to edit subtitle

11-shja me  e i mir ne  Premier Ligës e gjitha korva

 

 Lojtarët e Manchester Unitedit dominojnë njëmbëdhjetëshin më të mirë të Ligës Premier të të gjitha kohërave, si atë të zgjedhur nga publiku, ashtu edhe atë të zgjedhur nga ekspertët.

Në të dyja formacionet bëjnë pjesë mesfushorët aktualë, Paul Scholes dhe Ryan Giggs, portieri legjendar Peter Schmeichel, ish-mbrojtësi Gary Neville, si dhe lojtari që tash bart fanellën e Real Madridit, Cristiano Ronaldo.

 

Po ashtu, të dyja palët zgjodhën në sulm dyshen, Alan Shearer dhe Thierry Henry.

 

 

 

Njëmbëdhjetëshi sipas ekspertëve:

 

 

  1. Portier: Schmeichel

 

 

Mbrojtës: G Neville, Adams, Ferdinand, A Cole

 

Mesfushorë: Ronaldo, Roy Keane, Scholes, Giggs

 

Sulmues: Shearer, Henry

 

 

 

Njëmbëdhjetëshi sipas publikut:

 

Portier: Schmeichel

 

Mbrojtës: G Neville, Adams, Vidic, A Cole

 

Mesfushorë: Ronaldo, Gerrard, Scholes, Giggs

 

Sulmues: Shearer, Henry

 

 

 

Në përzgjedhje kanë marrë pjesë 300.000 tifozë anekënd botës (njëmbëdhjetëshi sipas publikut) dhe një panel prej 11 ekspertësh të futbollit (njëmbëdhjetëshi sipas ekspertëve).

 

Ryan Giggs është shpallur lojtari më i mirë i të gjitha kohërave në Ligën Premier, ndërsa Sir Alex Ferguson ka mposhtur konkurrentë, si Arsene Wenger dhe Jose Mourinho, për t’u shpallur trajneri më i mirë.

 

Gerrard lojtari i 10te me i mire ne historine e Champions League, Zidane me i miri

 

 Steven Gerrard eshte lojtari i 10 me i mire ne historine e Champions Leagues listes ne nje gare ne revisten zyrtare te CL.

 

Revista Champions League ka publikuar nje liste prej 50 lojtaresh qe kane lujatur ne kete gare gjate 20 viteve te fundit.

 

Gerrard , i cili ngriti kete trofe me 2005 ze vendin e 10, perderisa Zidane ishte i pari per te lene prapa tij 'jashtetoksorin' Messi.

 

Ne kete liste bejne pjese edhe ish lojtaret e Liverpool si Morientes dhe Litmanen.

 

Ja lista e plote : 

 

50. P Sousa 

49. Morientes 

48. Lampard 

47. Matthaus 

46. Deco 

45. Ronaldinho 

44. Effenberg

43. Buffon 

42. Davids 

41. Hierro 

40. Makelele 

39. Keane 

38. Mendieta 

37. Savicevic 

36. Inzaghi 

35. Schmeichel 

34. Litmanen 

33. Desailly

32. R Carlos 

31. van Nistelrooy 

30. C Ronaldo 

29. Kaka 

28. Rijkaard 

27. Rooney 

26. Redondo 

25. Nesta 

24. Deschamps 

23. Pirlo 

22. van der Sar

21. Puyol 

20. Ronaldo 

19. Henry 

18. Beckham 

17. Casillas 

16. Del Piero 

15. Zanetti 

14. Scholes 

13. Shevchenko 

12. Kahn 

11. Iniesta 

10. Gerrard

9. Eto'o 

8. Figo 

7. Seedorf 

6. Giggs 

5. Raul 

4. Xavi 

3. Maldini 

2. Messi 

1. Zidane 

 Euro 2012TOP 10

Ronaldo lojtari i dekades

  

Ronaldo lojtari i dekadës

Legjenda braziliane Ronaldo, është shpallur lojtari i dhjetëvjetëshit të fundit, sipas një sondazhi të bërë nga faqja e futbollit Goal.com.

Sipas votave të lexuesve të kësaj faqeje, Ronaldo është ndjekur nga legjenda franceze Zinedine Zidane, me një diferencë të ngushtë. 

‘Fenomeni’ (43.63%) dhe Zizu (36.05%), së bashku kanë grumbulluar 79.68 % të votave të përgjithshme, ndërsa pas tyre janë renditur Lionel Messi (5.88%), Sami Hyypia (5.14%) dhe Gianluigi Buffon (4.88%). /Telegrafi/

Postuar: 12:55 / 1 Janar 2010 | RSS


Komento
Mail

 

title

Click to add text, images, and other content

Chat online